Google Yeni Dil Modeli Gemini 1.5 Pro Daha Hızlı Daha Verimli!

Google dil modelinin daha hızlı, daha verimli sürümünü tanıttı
Google, Gemini dil modelinin yeni neslini tanıtıyor. Sürüm 1.5, bir önceki nesle göre daha hızlı ve daha fazla veri işleyebilecek. Teknoloji devi, Gemini 1.5 Pro sürümünü ilk olarak bazı kurumsal müşteriler için yayınlıyor.

Gemini 1.5 Pro, “orta” düzeyde bir dil modelidir. Google aynı anda bir saatlik video, 700.000 kelimeden fazla metin ve 30.000 satır kod işleme kapasitesine sahiptir. Bu, bir önceki neslin en kapsamlı modeli olan Gemini 1.0 Ultra’nın seviyesiyle karşılaştırılabilir. Yeni varyant bunu yapmak için daha az işlem gücüne ihtiyaç duyuyor.

Google’a göre Gemini 1.5 Pro, rakibi OpenAI’nin GPT-4 dil modeliyle karşılaştırıldığında dört kat daha fazla bilgi işleyebiliyor. Gemini 1.5 Pro’nun önizleme sürümü bir milyon jetona kadar işlem yapabiliyor, ancak teknoloji devine göre modelin nihai sınırı on milyon jeton. Karşılaştırmak gerekirse, GPT-4 Turbo 130.000 token’a kadar olan girdileri işleyebiliyor.

Dil modelinin yeni bir özelliği de Gemini 1.5 Pro’nun Uzmanların Karışımı mimarisini kullanmasıdır. Bu, her biri kendi ‘uzmanlığına’ sahip olan daha küçük dil modellerinden oluşur. Kullanıcının girdisine bağlı olarak, dil modeli bu ‘uzmanlardan’ birini veya daha fazlasını etkinleştirir. Bu, dil modelini daha verimli hale getirir, çünkü istemi işlemek için tüm modelin çalışmasını gerektirmez.

Küçük bir grup kurumsal müşteri şu anda Gemini 1.5 Pro ile çalışabilmektedir. Google, tüketiciler ve tüm kurumsal müşteriler için dil modelini daha sonraki bir tarihte yayınlayacaktır. Henüz bir çıkış tarihi açıklanmadı.

Ayrıca Bakınız :   Google dolandırıcılığı önlemek için tesisatçı reklamlarını engelliyor
Bu yazı 67 defa görüntülendi.

Son Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2024