Google, sayfa yüklendikten sonra Chrome’u güvenlik kontrolünden geçirmek istiyor

Google, sayfa yüklendikten sonra Chrome'u güvenlik kontrolünden geçirmek istiyor

Google, Chrome tarayıcısındaki web sitelerinin daha hızlı yüklenmesini sağlamayı planlıyor. Şirket bunu Safe Browsing güvenlik kontrollerini daha sonra gerçekleştirerek yapmak istiyor. Bu kontroller yakında daha önce değil, yükleme ile aynı anda gerçekleşecek.

Şu anda, güvenlik kontrolleri her zaman web sitesi yüklenmeden önce gerçekleşmektedir. Yalnızca web sitesi Google tarafından güvenli olarak etiketlendiğinde, kullanıcılara sayfa gösteriliyor. Ancak, teknoloji devi şimdi planlama kontrollerin web sitesinin yüklenmesi sırasında gerçekleştirildiği bir mekanizma sunmak. Böylece sayfa yüklendiğinde güvenlik kontrolü hala devam etmektedir.

Güvenli Tarama kontrolleri ile Google, kullanıcıların ziyaret etmek istediği web sitelerinin kimlik avı veya kötü amaçlı yazılım yaymak gibi diğer siber suç faaliyetleri için kullanılıp kullanılmadığını kontrol eder. Site yüklendikten sonra tehlikeli olduğu ortaya çıkarsa, kullanıcılar bir uyarı alır veya yine de engellenir.

Sonuç olarak, kullanıcılar kötü amaçlı bir web sitesini engellenmeden önce görebilirler. Site zaten zararlı içerik barındırdığı bilinen web siteleri listesindeyse, Google yine de yüklenmeden önce engelleyebilir.

Google, bu değişikliğin yalnızca sayfaların daha hızlı yüklenmesini sağlamakla kalmayacağını, aynı zamanda daha fazla siber suç faaliyetini tespit etmesine de olanak tanıyacağını vaat ediyor. Şirket bu kontroller için daha sofistike, deneysel algoritmalar kullanacağını söylüyor. Bu daha önce arzu edilen bir durum değildi çünkü yükleme sürelerini daha da yavaşlatacaktı.

Son olarak Google, pdf dosyalarını indirmeden önce, Güvenli Tarama özelliği ile artık kötü amaçlı yazılım ve diğer kötü amaçlı veya şüpheli içerik için kontrol etmeyeceğini açıkladı. Teknoloji devi, siber suçluların artık bu dosyaları nadiren kullandığını ve günümüzde pdf okuyucuların kendi başlarına yeterli güvenlik sunduğunu iddia ediyor. Google bu değişiklikleri, bu ayın sonunda tüm kullanıcılara sunulacak olan Chrome sürüm 122’den itibaren yapmayı planlıyor.

Ayrıca Bakınız :   Google Yüzlerce Reklam Satıcısını İşten Kovdu!
Bu yazı 131 defa görüntülendi.

Son Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2024