Web sitenizin temel SEO KPI’ları hakkında raporlama

Güçlü bir SEO stratejisinin önemli bir parçası da SEO performansının raporlanmasıdır. Bir SEO sunumu, bir web sitesinin belirli Temel Performans Göstergeleri (KPI’lar) üzerinde nasıl performans gösterdiğine dair fikir verir. Rapor, neyin iyi işlediği ve nerede iyileştirme veya değişiklik yapılması gerektiği konusunda net bilgiler sağlar. Bir SEO stratejisinin güncel ölçümü, gerektiğinde stratejinin hızla iyileştirilebilmesini sağlar. Bu şekilde kısa sürede mümkün olduğunca çok olumlu sonuç elde edilir. Bu yazıda bir SEO uzmanı olarak daha fazla ayrıntıya girmek istiyorum. SEO raporlamasının önemini ve aynı zamanda performansınızı ölçmek ve raporlamak için hangi araçların gerekli olduğunu size daha fazla açıklamak istiyorum.

1. SEO faaliyetlerini raporladığınız KPI’lar nelerdir?

SEO raporuna dahil edilmesi gereken bir dizi önemli KPI vardır:

 1. Anahtar kelime sıralaması: Raporda, en iyi anahtar kelimelerin sıralamasını takip etmek önemlidir. Bu şekilde, Google gibi bir arama motorunda hangi anahtar kelimelerin iyi, hangilerinin daha düşük sıralamaya sahip olduğu açıkça raporlanabilir. Bu sıralama, hangi anahtar kelimelerin trafik ve dönüşümde büyüme sağladığını ölçmeyi de kolaylaştırır.

Anahtar kelime sıralaması raporlama

 1. Trafik: Bir arama motorundan web sitesine gelen organik trafiği ölçmek önemlidir. Bir SEO stratejisini uygulamaya koyduktan sonra, organik trafikte net bir büyüme var mı? Eğer öyleyse, SEO faaliyetleri karşılığını veriyor demektir.
 1. Dönüşümler: SEO’nun amacı yalnızca daha fazla ziyaretçi elde etmek değil, aynı zamanda bu ziyaretçileri potansiyel müşterilere dönüştürmektir. Dönüşümler özellikle kaç web sitesi ziyaretçisinin daha sonra fiyat teklifi istediğini, sipariş verdiğini veya başka bir işlem yaptığını izler. İyi SEO faaliyetleri dönüşümleri artırır. Bu yüzden raporda bunu iyi ölçün.
 1. Hemen çıkma oranı: Hemen çıkma oranı, kaç ziyaretçinin yalnızca bir sayfadan sonra web sitesini terk ettiğine ilişkin yüzdeyi gösterir. Raporda hemen çıkma oranının çok yüksek olduğu belirtiliyor mu? O zaman bunun nedeni ziyaretçilerin ilgisini tam olarak karşılamayan bir SEO olabilir veya web sitesinin kötü bir kullanıcı deneyimine sahip olmasıyla ilgili olabilir.
 1. Web sitesinde geçirilen süre: SEO raporunda, bir ziyaretçinin web sitesinde ne kadar zaman geçirdiğini belirtmek de önemlidir. Web sitesindeki içerik ne kadar alakalı ve değerliyse, bir kullanıcı web sitesinde o kadar uzun süre kalacaktır. Bu KPI, kullanıcı deneyimi ve dönüşüm rakamlarıyla doğrudan bağlantılıdır. Bu öğe raporda düşük performans mı gösteriyor? O zaman UX’i devreye sokmanın zamanı gelmiş demektir.
 1. İndeksleme ve taranabilirlik: Bir arama motorunun bir web sitesini taraması gerekir. Bu, bir arama motorunun internetteki bir web sitesinin içeriğini topladığı süreci ifade eder. Bazen bu bilgileri düzgün bir şekilde dizine ekleyemez. Bu da bir web sitesinin arama sonuçlarında organik olarak daha az görünür olmasına neden olur. Web sitesinin indekslenmesini ve taranabilirliğini takip ederek, görünürlük sorunlarını belirlemek ve çözmek daha kolay hale gelir.(1).

1.1 SEO için KPI’ları izlemek için hangi yararlı araçları kullanabilirsiniz?

SEO için KPI’lar en iyi, özellikle bu tür raporlama için yapılmış kullanışlı bir araçta izlenir. Yukarıda bahsedilen KPI’ların kolayca takip edilebileceği çeşitli araçlar bulunabilir. İşte en popüler araçlardan bazıları:

SEO KPI'ları

 1. Ahrefs: Ahrefs hepsi bir arada bir SEO aracıdır. Burada tüm KPI’ları düzenli bir şekilde takip etmek mümkündür. Buna ek olarak, Ahrefs anahtar kelime pozisyonları, arama trafiği hakkında içgörü ve rakipler hakkında içgörü hakkında ayrıntılı bir rapor sağlayabilir. Ahrefs, örneğin hemen çıkma oranı veya trafik gibi istenen tüm noktalar hakkında bağımsız olarak raporlar oluşturur ve bu da bulguları bir ekiple analiz etmeyi kolaylaştırır(2).
 1. SEMrush: SEMrush aynı zamanda hepsi bir arada bir SEO aracı olarak kabul edilir. Bu araç da yukarıdaki tüm noktaları iyi organize edilmiş bir şekilde bir raporda takip edebiliyor. Buna ek olarak, anahtar kelimelerin konumunu rakiplerle karşılaştırma olanağı sunar. (3).
 1. Google Search Console: Bu, kullanmak için kullanışlı ve ücretsiz bir araçtır. Bu araç, Google’ın arama motorunda gerçekleşen tüm performansı analiz eder ve raporlar. Organik trafik, tıklama oranları, anahtar kelime konumları ve daha fazlası hakkında fikir verme olanağı sunar. Ayrıca web sitesi indeksleme hakkında bilgi sağlayan kullanışlı bir araç sunarak belirli bir sorun olup olmadığını görmeyi kolaylaştırır.(4).
 1. Google Analytics: Google Analytics de Google’ın ücretsiz bir aracıdır. Bu araç, bir web sitesindeki trafiğin ölçülmesine ve analiz edilmesine yardımcı olur. Organik trafik, dönüşüm oranı ve anahtar kelime, sayfa veya trafik kaynağına göre hemen çıkma oranına ilişkin ayrıntılı raporların tümü bu araçta ölçülür.5).
 1. Google Tag Manager: ve ayrıca Google Tag Manager, Google’ın ücretsiz bir aracıdır. Özellikle web sitesindeki izleme kodlarını ve etiketleri yönetmek için kullanılabilir. Bu araçta Google Ads’den dönüşüm izlemeyi uygulamak da mümkündür. (6).
 1. Moz Pro: Moz Pro, SEO raporlarını takip etmek için güvenilir bir araçtır. Anahtar kelime pozisyon izleyicisinin yanı sıra başka özellikler de sunar. Sayfa raporları, tarama raporları ve rekabet analizi bunlardan bazılarıdır.
 1. SEO PowerSuite’ten Rank Tracker: Rank Tracker, SEO Powersuite’in kullanışlı bir aracıdır. Bu programda, farklı arama motorlarının anahtar kelime pozisyonlarını takip etmek mümkündür. Örneğin, Bing, Google veya Yahoo için kendi başlarına analiz edilebilecek ve birbirleriyle karşılaştırılabilecek özel raporlar oluşturur.
 1. SimilarWeb: SimilarWeb’de organik trafiği kolayca görselleştirmek mümkün hale getirilmiştir. Ayrıca farklı trafik kaynaklarını da içerir. Örneğin sosyal medya, ücretli aramalar ve yönlendirmeler gibi kaynaklar da dikkate alınmaktadır. Bu araçta rekabet analizleri yapmak veya güncel sektör trendleri oluşturmak da mümkündür.
 1. Alexa: Bu kullanışlı araç, anahtar kelimeler, organik trafik ve diğer KPI’lara dayalı olarak web sitesi performansına genel bir bakış sağlar. Rakiplerin performansını analiz etmek de mümkündür.
 1. Hotjar: Hotjar’da bir web sitesinin ziyaretçi davranışı görünür hale getirilir. Bu, hem ziyaretçilerin en çok zaman geçirdiği sayfalarla hem de en çok kullanılan formlar, düğmeler ve diğer etkileşimli araçlarla ilgilidir. (7).
 1. KISSmetrics: Bu araçta dönüşümlerin izlenmesi ve optimize edilmesine odaklanılmaktadır. Bu araç, hedefin yüksek dönüşüm oranını yöneten kullanıcı dostu bir web sitesi geliştirmek olduğu durumlar için idealdir.
 1. Crazy Egg: Crazy Egg, web sitesi ziyaretçi davranışını analiz etmeye odaklanıldığında kullanılan bir başka yararlı araçtır. Hemen çıkma oranının yanı sıra ziyaretçilerin sıklıkla takıldığı noktalar hakkında önemli bilgiler görüntüler.
 1. Clicky: Clicky, organik web sitesi trafiği hakkında bilgi sağlamak için kullanılır. Bu ayrıntılı raporlar, dönüşüm oranı, oturum süresi ve daha fazlası hakkında net bilgiler sağlar.
 1. Sitebulb: Sitebulb, web sitelerini taramak ve bu süreci analiz etmek için özel olarak tasarlanmıştır. Bu araç daha sonra web sitesinin indekslenmesini olumsuz etkileyen herhangi bir teknik SEO sorununun ortaya çıkıp çıkmadığına dair net bir fikir verir.
 1. Screaming Frog: Screaming Frog, bir web sitesinin indekslenmesini kontrol etmek için başka bir yararlı araçtır.
Ayrıca Bakınız :   İstanbul'da En İyi Avukatlar ile Tanışın! (7+ Ünlü Avukat)

Bunlar kullanıcılar arasında en popüler 15 araç olmasına rağmen, piyasada KPI’ları izlemek için kullanılabilecek başka birçok araç vardır. En önemli şey, web sitesi için belirlenen hedeflere ve ihtiyaçlara uygun bir araç seçmektir. Bu araçların hepsi benzer olmasına rağmen, hepsinin kendi güçlü yönleri vardır.

2. Bir SEO projesinin ilerleyişi genellikle kime rapor edilir?

Bu kısmen bir kuruluşun veya projenin yapısıyla ilgilidir. Bir SEO projesinde yer alan herkes, bir SEO raporu kullanarak projenin ilerleyişi hakkında iletişim almaktan memnuniyet duyacaktır. Aşağıda bir SEO projesindeki en yaygın paydaşlardan bazılarına değinmek istiyorum:

 1. Dahili ekip üyeleri: Bir SEO ekibi, ilerlemeyi dahili ekibin geri kalanıyla birlikte tartışmak için SEO raporlarını kullanabilir. Bu, örneğin içerik, geliştirme veya pazarlama departmanıyla ilgili olabilir. Rapor yardımıyla bir web sitesinin ilerleyişini düzenli olarak tartışarak, ilerlemenin ve hedeflerin istendiği gibi gidip gitmediğini görmek için ortak bir inceleme yapılabilir.
 1. Müdürler ve yöneticiler: Bu raporları bir müdür veya amirle birlikte incelemek de genellikle önemlidir. Bu raporlar arama motoru optimizasyonunun önemini gösterir ve etkiyi bir yöneticiye veya amire göstermek, gerektiğinde proje için ek destek veya kaynak talep etmeyi kolaylaştırır.
 1. Harici ortaklar: Harici ortakların bir projeye dahil olması durumunda, bir analiz raporu kullanarak onları arada bilgilendirmek de önemlidir. Bu, işbirliğini, karşılıklı şeffaflığı ve nihayetinde projenin performansını teşvik eder.
 1. Müşteriler: Bir müşteri için bir SEO projesi üzerinde çalışılıyorsa, sonuçların rapor yardımıyla gözden geçirilmesi önemlidir. Rapor ölçülebilir bilgiler içerdiğinden, müşteriyi projenin süreci konusunda ikna etmeyi kolaylaştırır. Ayrıca, SEO raporunu görüntülemek şeffaflığın bir işareti olduğu için daha iyi bir müşteri ilişkisi kurar. Hiçbir bilginin saklanmadığını gösterir.

2.1 Raporun hedef kitleye göre uyarlandığından nasıl emin oluyorsunuz?

Bir raporun sunulma şekli kısmen raporu sunduğunuz hedef kitleye bağlıdır. Raporlama iletişiminin hedef kitleye en etkili şekilde nasıl sunulacağına dair bazı ipuçlarını açıklamak istiyorum.

 1. Kısa tutun: özellikle yöneticilere veya amirlere sunum yaparken mümkün olduğunca kısa tutmak önemlidir. Genellikle programlarında sınırlı zamanları vardır, bu nedenle noktaların veya bulguların mümkün olduğunca açık ve kısa bir şekilde sunulmasını takdir ederler.
 1. Net olun: Bir SEO raporu belirli sayılar, tablolar ve grafiklerle doludur. Bu ölçülebilir bilgileri, noktaları net bir şekilde aktarmak için kullanın. Özellikle iç ekipler ve dış ortaklar için bu ayrıntılı bilgileri mümkün olduğunca net bir şekilde görünür kılmak önemlidir. Bu şekilde herkes işini olabildiğince iyi yapabilir.
 1. Yeterli bağlam sağlayın: Herkesin SEO projelerinin bağlamını her zaman anlamadığını unutmayın. Bu nedenle bir sunumun yeterli bağlamı anlattığından emin olun. Örneğin, projenin amacı nedir, kullanılan strateji nedir, bu stratejinin sonuçları nelerdir ve bir sonraki tur için sonuçlar veya iyileştirme alanları nelerdir?
 1. Görsel unsurlardan yararlanın: Bir sunumda görsel unsurları kullanmaktan kesinlikle korkmayın. İnsanların tablolar, sayılar ve grafiklerle dolu bir sunuma görsel olarak sunulduklarında daha iyi konsantre olabildikleri yaygın bir bilgidir. Bu nedenle, karmaşık bilgileri mümkün olduğunca kolay anlaşılır hale getirmek için kesinlikle bundan yararlanın.

Görsel öğeler kullanın SEO raporlama

 1. Dil kullanımı: sunum kime yapılıyor? Kullanılan dili bu hedef kitleye göre ayarlayın. Örneğin, bir müşteri daha çok sonuçlara odaklanırken, şirket içi bir ekip projenin ince ayrıntılarını bilmek ister. Doğru dil kullanıldığında, hedef kitle hikayeye ve bulgulara dahil edilecek ve ikna olacaktır.

2.2 Paydaşlara göre raporlama

PaydaşNe raporlanmalı
CEO/İş lideri Bir iş lideri genellikle projeden performansı ele alan özet bilgiler arar. Örneğin, organik trafik, dönüşüm oranları, potansiyel müşteri yaratma ve SEO’nun şirket içindeki hedeflere ulaşmaya nasıl katkıda bulunduğuna dair güçlü bir sonuca ilişkin bulguları göz önünde bulundurun.
Pazarlama Müdürü Bir Pazarlama Müdürü, projenin gidişatı hakkında derinlemesine bilgi arar. Örneğin, bu kişi hangi anahtar kelimelerin kullanıldığını, hangi içeriğin en iyi performansı gösterdiğini ve SEO’nun pazarlama ekibinin geri kalanıyla nasıl işbirliği yaptığını bilmek ister.
İçerik Ekibi İçerik ekibi, adından da anlaşılacağı üzere, içeriğin iyileştirilmesine yardımcı olacak bulgular arar. Örneğin, bir anahtar kelime araştırmasının bulguları, geçen ayın içerik performansına ilişkin bulgular vb.
Teknik Ekip Teknik Ekip, SEO’nun teknik yönünü geliştirmelerine yardımcı olacak net bilgiler aramaktadır. Bu, örneğin olası tarama hataları veya daha hızlı olması gereken sayfa yükleme süreleriyle ilgilidir.
Satış Ekibi Satış Ekibi, SEO’nun satışlara nasıl katkıda bulunduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyor. Kaç satış doğrudan organik trafikten geliyor, hangi içerik ve anahtar kelimeler daha fazla potansiyel müşteri sağlıyor ve yeni sektör trendleri neler?
Ayrıca Bakınız :   AEO (Cevap Motoru Optimizasyonu) nedir ve benim rehberim

3. Büyük veya küçük bir şirket için raporlamada herhangi bir fark var mı?

SEO raporlamasının büyük veya küçük bir şirket için yapılması fark yaratır. Bu farkların tam olarak ne olduğu hakkında size daha fazla bilgi vermekten mutluluk duyarım:

 1. Projenin boyutu: büyük bir şirket genellikle daha büyük bir web sitesine ve daha fazla ürün veya hizmete sahiptir. Ayrıca, genellikle projeye dahil olan çok daha fazla kişi ve dolayısıyla rapor sunacak daha fazla ekip veya departman vardır. Bu da SEO projesinin küçük ölçekli bir web sitesine kıyasla çok daha büyük olduğu anlamına gelir.
 1. Paydaş katılımı: Daha önce de kısaca belirtildiği gibi, genellikle daha büyük bir şirketin SEO projesinde daha fazla paydaşı veya ilgili tarafı vardır. Örneğin, yöneticilere, müdürlere, dış ekiplere veya dış ortaklara raporlar sunulmalıdır. Bu raporların her bir hedef grup için uyarlanması gerekir. Daha küçük bir şirketin projede genellikle daha az paydaşı vardır, bu da raporlamanın ve bu raporu hazırlamanın daha az zaman aldığı anlamına gelir.
 1. Organizasyon yapısının karmaşıklığı: Dikkate alınması gereken bir diğer nokta da organizasyon yapısıdır. Daha büyük bir şirket genellikle daha karmaşık bir yapıya sahiptir, yani resmi kararlar alınmadan önce raporların birkaç katmandan geçmesi gerekir. Daha küçük bir şirkette organizasyon yapısı çok daha az karmaşıktır ve bulgular örneğin doğrudan projenin ‘başkanına’ sunulur. Bu da genellikle daha hızlı karar alınmasını ve harekete geçilmesini sağlar.

Organizasyon yapısının karmaşıklığı

 1. Kaynaklar ve bütçe: Daha büyük ölçekli bir şirket genellikle SEO’ya harcamak için daha büyük bir bütçeye sahiptir. Bu da bir ekibin SEO sonuçları üzerinde çalışmak, analiz etmek ve iyileştirmek için daha fazla zaman ve para harcayabileceği anlamına gelir. Daha küçük bir proje veya daha küçük bütçeli bir proje söz konusu olduğunda, mümkün olduğunca kapsamlı bir rapor oluşturmak için daha az zaman ve para vardır, bu da bazen SEO’yu optimize etmeyi zorlaştırır.

Genel olarak, küçük şirketlere yönelik raporların içgörüleri anlatmaya ve bulguları netleştirmeye odaklandığı, daha büyük bir şirkete yönelik raporlamanın ise daha fazla karmaşıklık, bütçeleme ve hazırlık içerdiği varsayılabilir.

4. CMO’ya yapılan raporlama CEO’ya yapılan raporlamadan farklı mı?

Pazarlama Direktörü (CMO) veya İcra Kurulu Başkanı’na (CEO) ne zaman raporlama yapılacağı konusunda açıkça bir fark vardır. Bu farklılıkları biraz daha açıklamak istiyorum:

 1. Rapor odağı: CMO için hazırlanan bir rapor genellikle SEO’nun pazarlama tarafına odaklanır. Yani daha spesifik bir konuya girer. CEO’ya yönelik bir rapor genellikle SEO projesinin şirket için yarattığı etkiye odaklanır.
 1. Dil: Bulguların bir CMO ve CEO’ya sunulma şekli farklılık gösterecektir. Bir CMO pazarlama konusunda özel bir uzmanlığa sahiptir, bu nedenle belirli pazarlama terimleri kesinlikle kullanılabilir. Ancak bir CEO’nun işletme geçmişi vardır. CEO, analizde çok sayıda karmaşık terim kullanmak yerine, geniş bir iş tonunda konuşulmasını daha çok takdir eder.
 1. Ayrıntı düzeyi: Raporda tartışılan ayrıntıların özellikle CMO’nun veya CEO’nun ilgi alanıyla bağlantılı olduğundan emin olun. Bir CMO, akıllı pazarlama kararları almasını sağlayacak ayrıntılara ihtiyaç duyarken, bir CEO SEO projesinin özellikle şirketin üst düzeyleri için ne anlama geldiğine dair ayrıntılar arar.
 1. Raporlamanın sunumu: Bir CMO, analizdeki belirli noktalara ilişkin görsel grafikler veya tablolar arar. Bir CEO, sonuçların net bir özetine sahip olmak için somut rakamları kağıt üzerinde görmeyi tercih eder.
 1. KPI’lar: Bu nokta kısmen raporun odak noktası olan 1. madde ile ilgilidir. Sunulan KPI’ların özel olarak seçilmiş olması önemlidir. Örneğin, bir CMO dönüşüm oranlarıyla ilgilenirken, bir CEO büyüme ve geliri rakamlarla görmek ister.

Raporların mümkün olduğunca etkili bir şekilde aktarılmasını sağlamak için bir sunumun ilgili kişilere özel olarak hazırlanması her zaman önemlidir. Yukarıdaki 5 nokta dikkate alınarak net ve kişiselleştirilmiş bir rapor oluşturulur.

5. Gösterge tablolarından yararlanın

Pano, tüm önemli verilerin özetlendiği ve görselleştirildiği bir sayfadır. Pano, SEO projesinin tüm başarılarının bulunabileceği kullanışlı bir genel bakışın her zaman olmasını sağlar. Gösterge tablosunda her türlü farklı araç kullanılabilir. Örneğin bir grafik, tablo, diyagram veya başka bir şey düşünün. Tüm bu ayrı unsurlar, önemli KPI’ların sonuçlarına hızlı bir genel bakış sağlar.

Gösterge panelinin amacı farklı verileri bir araya getirmektir. Örneğin, satış verileriyle ilgili bir tablo görülebilir, ancak aynı gösterge panosunda finansal verilerle ilgili bir grafik, en önemli 5 anahtar kelime veya ülke başına ziyaretçi sayısını gösteren bir harita da vardır.

Dashboarding SEO raporlaması

Bir gösterge panosunun amacı, veri analizini basitleştirmek ve daha hızlı erişilebilir hale getirmektir. Bu, ekibin eğilimleri belirlemesine, harekete geçmesine ve kararlar almasına olanak tanır. Ayrıca, gösterge tablosu performansın izlenmesinde verimli bir şekilde kullanılabilir.

5.1 SEO için gösterge tablolarının olası entegrasyonları

Bir SEO panosuna entegre edilebilecek çeşitli araçlar mevcuttur. Bir web sitesi için net bir SEO panosuna katkıda bulunan favori entegrasyonlarımı açıklamak istiyorum:

 1. Google Analytics: Google Analytics entegrasyonu organik trafikle ilgili çeşitli KPI’ları analiz eder. Hemen çıkma oranı, oturumlar ve sitede kalma süresi gibi öğeler bu entegrasyonlar tarafından otomatik olarak bir gösterge tablosunda görselleştirilir.
 1. Google Search Console: Google Search Console, Google’ın kullanışlı ve ücretsiz bir aracıdır. Bu entegrasyon, bir web sitesinin Google’ın arama sonuçlarında ne kadar iyi performans gösterdiğine dair kullanışlı bir genel bakış oluşturur. Gösterge tablosu, diğer şeylerin yanı sıra aramaların TO’sunun, olası hata mesajlarının ve web sitesinin sıralamasının analizlerini içerir
 1. Anahtar kelime izleme aracı: Bu araç, adından da anlaşılacağı gibi, anahtar kelime sıralaması için kullanışlıdır. Araç yeni anahtar kelimeleri otomatik olarak tanımlar. Bu kullanışlı aracı kullanmak, yeni trendleri belirlemeyi ve bunları mümkün olan en kısa sürede kullanmayı çok daha kolay hale getirir.
 1. Sosyal medya analiz araçları: Sosyal medya toplumun ayrılmaz bir parçası haline geldi. Bu da sosyal medyanın birçok pazarlama stratejisinin de bir parçası olduğu anlamına geliyor. Buffer veya Hootsuite gibi kullanışlı bir sosyal medya analiz aracı kullanmak, sosyal medyadaki performansı izler. Bu veriler bir SEO kontrol paneline de eklenebilir. Örneğin, SEO performansı ile sosyal medyadaki büyüme arasında bir korelasyon olup olmadığını analiz etmek mümkündür.
 1. CRM entegrasyonu: CRM entegrasyonu, halihazırda bir CRM sistemiyle çalışan tüm şirketler için faydalıdır. Bu sistem bir SEO panosuna entegre edilebilir, böylece potansiyel müşteriler ve müşterilerle ilgili içgörülerin SEO panosunda görünür hale getirilmesi kolaylaşır.
Ayrıca Bakınız :   2024 yılında uygulanacak 30 SEO tekniği

5.2 Looker Studio’da bir gösterge tablosu oluşturmaya başlama

SEO gösterge tablosu oluşturmak karmaşık bir iş değildir. Looker Studio, tüm farklı araçları tek bir gösterge tablosu sayfasına entegre eden iyi bir platform örneğidir. İstediğiniz tüm SEO araçlarını Looker Studio’ya entegre etmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Temel KPI’ları belirleyin: SEO kontrol panelinde hangi KPI’ların önemli olduğunu belirleyin? Örneğin, dönüşüm oranını, anahtar kelime sıralamasını veya organik trafiği göz önünde bulundurun.
 1. Veri kaynaklarına bağlanın: daha sonra, farklı veri kaynaklarına bağlanın. Şirket CRM kullanıyor mu veya SEO projesi sırasında analiz için Google Analytics kullanıldı mı? Ardından bu veri kaynaklarını SEO kontrol paneline bağlayın.
 1. Gösterge tablosunu tasarlayın: Tüm KPI’lar entegre edildikten sonra sıra bunları gösterge tablosunda düzenlemeye gelir. Looker Studio bilgileri otomatik olarak bir tabloya, grafiğe veya istenen diğer görselleştirme biçimine dönüştürür. Bu şekilde net bir gösterge tablosu tasarlanır

Looker Studio SEO raporlaması

 1. Veri kaynaklarını entegre edin: Gösterge tablosunun en iyi şekilde çalışması için tüm veri kaynaklarından gelen verilerin sürekli olarak güncellenmesini sağlamak önemlidir.
 1. Gösterge tablosunu etkileşimli hale getirin: Gösterge tablosu etkileşimli hale getirilebilir, bu da kullanıcının istediği verilere göre gösterge tablosunu filtrelemeye yardımcı olur. Örneğin, verileri zamana, coğrafi konuma veya farklı boyutlara göre filtrelemek mümkündür.
 1. Test edin ve optimize edin: Her şey entegre edildikten sonra, gösterge tablosunu test etme zamanı gelmiştir. Bunu sadece tüm ekiple birlikte kullanarak yapın. Ardından, gösterge tablosunu kuruluş içinde daha da optimum ve kullanıcı dostu hale getirecek iyileştirme alanları olup olmadığını görmek için geri bildirim isteyin.

5.2 Looker Studio’ya hangi SEO araçları entegre edilebilir?

Hangi SEO araçlarının Looker Studio’ya entegre edilebileceğini merak ediyorum. Aşağıdaki tabloda, en sık kullanılan araçlardan bazılarını açıkladım. Lütfen bunun Looker Studio’da kullanılabilecek tüm olası SEO araçlarının sadece küçük bir örneği olduğunu unutmayın. Tablo, SEO panosunun yetenekleri hakkında bir izlenim vermeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle KPI’lar, SEO projesinin belirli hedef kitlesine ve amacına göre tamamen özelleştirilebilir ve bu nedenle bu tabloda belirtilen KPI’lardan farklıdır

Aşağıda araçlara ve bunlarla raporlayabileceğiniz KPI’lara genel bir bakış yer almaktadır:

SEO aracı Raporlanabilecek KPI’lar
Google Analytics Sayfa görüntülemeleri, hemen çıkma oranı, dönüşüm oranı, oturumlar, sitede kalma süresi
Google Arama Konsolu Aramaların TO’su, anahtar kelime sıralaması, tıklamalar, hata mesajları
Ahrefs Geri bağlantılar, içerik analizi, anahtar kelime sıralaması, rekabet analizi
SEMrush Reklam analizi, geri bağlantılar, anahtar kelime sıralaması, rekabet analizi
Moz Geri bağlantılar, anahtar kelime araştırması, anahtar kelime sıralaması, site tarama
Hootsuite Dönüşümler, erişim ve etkileşim dahil olmak üzere sosyal medya ölçümleri
Tampon Dönüşümler, erişim ve etkileşim dahil olmak üzere sosyal medya ölçümleri
CRM sistemi Ciro, potansiyel müşteriler, dönüşüm oranları, müşteriler

Bunun, bu araçların raporlayabileceği tüm KPI’ların kapsamlı bir listesi olmadığını açıkça belirtmeme izin verin. Ancak, bu araçların her birinin size sağlayabileceği veri türleri hakkında size iyi bir fikir verir. Belirli bir araca ve kullandığınız ayarlara bağlı olarak, daha fazla veya daha az KPI mevcut olabilir. Öncelikle, belirli hedefleriniz ve kitlelerinizle en alakalı KPI’ları belirlemeniz önemlidir. Bunları raporlamanıza dahil etmelisiniz.

Özet

SEO performansının raporlanması bir SEO projesinin önemli bir parçasıdır. Raporlama, neyin iyi gittiğinin ve neyin geliştirilebileceğinin ara analizini sağlar. Böylece stratejiler optimize edilir, daha iyi kararlar alınır ve proje hedeflerine daha hızlı ulaşılır. SEO analizleri ayrıca projedeki tüm paydaşların süreçten haberdar olmasını sağlayarak hem iç ekip hem de dış ortaklar için daha iyi iletişim ve işbirliği sağlar. Bu analizleri her zaman sunuldukları hedef kitleye göre uyarlamanın önemli olduğunu unutmayın. Doğru araçları kullanmak, analizi mümkün olduğunca zaman kazandırıcı hale getirmek için önemli bir noktadır. Her biri hangi SEO stratejilerinin işe yaradığını ve hangilerinin yaramadığını gösteren kapsamlı analizler üreten çeşitli araçlar mevcuttur. Daha sonra web sitesinin performansına ilişkin eksiksiz bir genel bakış ve görsel resim oluşturmak için bir gösterge tablosu kullanmak çok önemlidir. Düzenli analizler ve doğru araçların yardımıyla istenen başarıya hızlı ve verimli bir şekilde ulaşılır.

Kaynak

 1. https://analytics.google.com/analytics/
 2. https://www.hotjar.com/
 3. https://www.screamingfrog.co.uk/
Bu yazı 617 defa görüntülendi.

Son Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2024

Yayım tarihi
SEO Nedir? olarak sınıflandırılmış